As Oy Siilinjärven Hopeapaju – Vuokralla Hoivakoti
Taustaa
Ostimme kohteen syksyllä 2014 ns. valmiina pakettina eli talo oli täysin saneerattu ja siihen oli pitkä vuokrasopimus tehtynä. Olen kirjoittanut kohteesta blogiin, josta löytyy lisätietoa. Tätä juttua kirjoittaessa kohde on ollut meillä n. 1,5 vuotta ja toiminut hyvin. Vuokrasopimusta on jäljellä vielä kirjoitushetkellä n. 8,5 vuotta.
Koko talon on vuokrannut luotettava hoivakoti, joka maksaa kaikki kiinteistölle aiheutuvat ylläpitokustannukset vakuutuksia ja kiinteistöveroa lukuun ottamatta. Siinä mielessä vuokrasopimus on sijoittajan kannalta hyvä.
Jokainen hoiva-asunto on tehty tavalliseksi asunnoksi eli asunnot ovat myytävissä tai vuokrattavissa yksitellen, mikäli hoivakoti päättäisi lähteä pois kiinteistöstä vajaan kymmenen vuoden kuluttua.
Tietoja kohteesta
Rakennusvuosi | 1956, saneerattu täysin 2011 |
Yhtiö | As Oy Siilinjärven Hopeapaju |
Pinta-ala | 647 m2 |
Sijainti | Pasurintie 6, 71800 Siilinjärvi |
Tyyppi | Asuinkerrostalo |
Tontin omistus | Oma |
Lämmitys | Kaukolämpö |
Vuokralainen | Hoivakoti |