Kaikki tämän kohteen asunnot on myyty!
Katso myynnissä olevat asuntomme täältä:
https://sijoitusasunnot.com/myytavat-sijoitusasunnot/
Kehittyvällä alueella 2,5 kilometrin päässä Rovaniemen keskusta sijaitsevasta 2000-luvulla laajasti peruskorjatusta taloyhtiöstä valmiiksi vuokrattuja asuntoja mukavilla tuotoilla!
Kyseessä on omalla tontilla seisova hyväkuntoinen vuonna 1955 rakennettu kaukolämpöyhtiö, jossa vuoden 2004 peruskorjauksessa uusittiin mm. käyttövesi- ja viemäriputkistot, ilmastointi sekä koko kiinteistön sähköt. Myös asunnot uudistettiin kauttaaltaan (mm. keittiöt, kylpyhuoneet, wc:t ja asuinpinnat).
Kohde ostettiin vuonna 2018, jolloin myimme kohteesta 8 asuntoa ja jätimme loput asunnot pitosalkkuumme. Vuokramarkkina toimii erinomaisesti sillä uusien vuokralaisten löytäminen on ollut helppoa eikä tyhjiä kuukausia neljän vuoden aikana ole meillä juurikaan ollut. Kohde on ollut kaikin puolin helppo hallinnoitava.
Rovaniemi on tasaisesti kasvava Lapin ”pääkaupunki”, joka tunnetaan erityisesti voimakkaasta turismista. Yliopisto- ja AMK-opiskelijoita kaupungissa on n. 8 000. Kohde sijaitsee viihtyisällä ja kehittyvällä alueella lähellä kauppoja ja palveluita. Alue on kehittynyt viime vuosina voimakkaasti, puolen kilometrin päähän on valmistunut uusi iso päiväkoti ja alueelle on rakennettu ja rakennetaan useita uusia kerros- ja rivitalokohteita.
Yhtiön kulupuoli on jo muutamana vuotena alittanut talousarvion ja yhtiön kassaan onkin kertynyt reipas puskuri (tällä hetkellä yli 32.000€), joilla voidaan tehdä tulevia remontteja. Yhtiö saa myös vuokratuloja kellarikerroksen varastotiloista. 1.7.2022 alkaen hoitovastike laskee 4,2 euroon (nyt 4,5€ €/m²) ja pääomavastike 4,82 euroon (nyt 5,44€/m²). Vastikkeet ja tuotot on ilmoitettu uusien vastikkeiden mukaan.
Tarjolla on yhteensä 7 hyväkuntoista 36,5-73m² yhtiölainoitettua (pl. 36,5m² asunto) kaksiota ja kolmiota 59.500-75.000 euron velattomin hinnoin, myyntihinnat alkaen n. 28.500€. Vuokratuotot n. 5,5-7,2% ja oman pääoman tuotot n. 10-15,5%.
Kohde täyttää kaikin puolin hyvän sijoitusasunnon kriteerit: valmiiksi vuokratut siistikuntoiset asunnot, toimiva vuokramarkkina, hyvä tuotto ja positiivinen kassavirta, yhtiölainan hyödyt, hyväkuntoinen taloyhtiö, oma tontti, kasvava kaupunki ja kehittyvä alue.
Huomioita
- Tuottolaskelmat eivät huomioi varainsiirto- ja pääomatuloveron vaikutusta
- Tarjosimme asuntoja ostettavaksi nykyisille asukkaille, tämän johdosta kirjoitushetkellä on yksi asunto varattu varaustaulukosta kohteen vuokralaisille.
- Mikäli vuokrasopimus sisältää veden, sähkön tai autopaikan ja kulu tulee osakkaan maksettavaksi, on se huomioitu asunnon tuottolaskelmissa
- Asunnot on pisteytetty keittiöiden, kylpyhuoneiden sekä asuinpintojen mukaan. Kuntopisteet eivät perustu erillisiin kuntotutkimuksiin vaan asuntokierroksella silmämääräisesti tehtyihin arvioihin
- Hinnoittelu on tehty asunnon vuokran sekä kunnon mukaan, painottaen keittiön ja kylpyhuoneen kuntoa. Kuntopisteiden painotuskertoimet kokonaispisteissä (keittiö x 3, jääkaappi x 0,5, liesi x 0,5, wc x 1, kylpyhuone x 5, lattia x 2 ja seinät x 2)
- Kuntopisteiden arviointikriteerit:
- Keittiö: 3=remontoitu siisti, 2=remontoitu epäsiisti / siisti ei remontoitu, 1=ei remontoitu epäsiisti
- Jääkaappi&liesi: 3=uusittu siisti, 2=ei ihan uusi / uusi epäsiisti, 1=vanha / huonokuntoinen
- Kylpyhuone: 3=remontoitu siisti, 2=käytetty hyväkuntoinen / remontoitu huonokuntoinen, 1=huonokuntoinen
- Lattiat: 3=hyväkuntoinen laminaatti/parketti/vinyyli, 2=hyväkuntoinen muovimatto / epäsiisti laminaatti/parketti/vinyyli, 1=huonokuntoinen
- Kuivien tilojen seinäpinnat: 3=hyväkuntoiset seinäpinnat, 2=pääosin hyväkuntoiset seinäpinnat, 1=huonokuntoiset seinäpinnat