Sisältöön sitemap
11.04.2025

Tykkäätkö maksaa muiden kylpyhuoneremontteja?

Meille on muutaman kerran käynyt niin, että olemme myyneet sijoitusasunnon, jossa kylpyhuone oli huonossa kunnossa. Kylpyhuoneen kunnosta kerrottiin luonnollisesti ostajalle, ja kunto oli otettu huomioon myös myyntihinnassa. Sitten ei mennyt kauaakaan, kun taloyhtiön isännöitsijä ilmoitti, että asunnon uusi omistaja vaatii kylpyhuoneremonttia taloyhtiön kustannuksella. 

Asunnon hinnassa oli jo huomioitu kylpyhuoneen kunto, ja sen jälkeen uudelle omistajalle pitäisi vielä maksaa uusi kylpyhuone taloyhtiön kautta, jolloin kustannus lankeaa muille osakkaille ja yleensä aika suurelta osin meille, jos asuntojen myynnit ovat vielä käynnissä.

Ratkaisu: kylpyhuoneremontit osakkaiden vastuulle

Tästä on mielestäni reiluus kaukana ja sen vuoksi kehitimme tähän erittäin toimivan ratkaisun: kylpyhuoneremontit laitetaan osakkaiden vastuulle.

Omistamme kohteet aluksi itse kokonaan, joten voimme vaikuttaa yhtiöjärjestykseen. Tulevien kohteidemme yhtiöjärjestyksiin tulee mukaan tämä pykälä:

X § Vedeneristeiden ja lattiakaivojen kunnossapitovastuu

Asunto-osakeyhtiölain kunnossapitovastuusäännöksistä poiketen WC:n, kylpyhuoneen ja saunan lattioiden ja seinien vedeneristykset sekä lattiakaivot liitoksineen ovat osakkeenomistajan kunnossapitovastuulla. Osakkeenomistajan vastuu kunnossapitovelvollisuuden laiminlyönnistä määräytyy asunto-osakeyhtiölain säännösten mukaisesti.

Tämä on ehdottomasti parempi ja reilumpi tapa. Emme halua enää tilanteita meille emmekä asiakkaillemme, joissa teetetään kylpyhuoneremontteja muiden rahoilla. Nyt jokainen vastaa omasta kylpyhuoneestaan ja sen remontin aikataulusta. Valvojaa pitää edelleen käyttää.

Pykälän viimeinen lause on mukana tarkennuksena sen vuoksi, että mikäli osakas laiminlyö kylpyhuoneen saneerauksen, on taloyhtiöllä oikeus teettää kylpyhuoneremontti tarvittaessa osakkaan kustannuksella. Tämä siis äärimmäisissä tapauksissa, jos kylpyhuone aiheuttaisi vahinkoa esim. taloyhtiön rakenteisiin.

Vanhojen ns. perinteisten taloyhtiöiden kohdalla on tyypillisesti se ongelma, että et usein tiedä missä kunnossa muiden asuntojen kylpyhuoneet ovat. Jos ostat asunnon, jossa on uusittu kylpyhuone, voit silti joutua maksamaan muiden asuntojen kylpyhuoneiden remonteista taloyhtiön kautta. Voi olla, että taloyhtiö päättää kaikkien kylpyhuoneiden uusimisesta. Saat siinä tapauksessa jotain hyvitystä, jos sinun kylpyhuonetta ei uusita, mutta jotain joudut todennäköisesti silti maksamaan ja kuvio on suhteellisen monimutkainen. Kun kylpyhuoneet ovat osakkaan vastuulla, tätä ongelmaa ei tule.

 

Miksi tämä malli toimii paremmin kaikille osakkaille?

✔  Oma vastuu, oma vapaus. Osakas voi päättää, milloin remontti tehdään – eikä maksa muiden kylpyhuoneremontteja.
✔  Vastikkeet kuriin. Kun yhtiö ei joudu kustantamaan kylpyhuoneiden korjauksia, pysyy hoitovastike alhaisempana.
✔  Tasapuolisuus. Mielestäni perinteinen vastuunjakotaulukko ei kohtele osakkaita tasavertaisesti. Ne ketkä ajavat kylpyhuoneen aivan loppuun ja vaativat taloyhtiön sen korjaamaan hyötyvät niiden kustannuksella, jotka ovat remontoineet kylpyhuoneen omalla kustannuksella aikaisemmin.
✔  Selkeät pelisäännöt. Vastuut ovat selviä eikä synny ristiriitoja.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Etsitkö sijoitusasuntoa?

Etsitkö hyvää sijoitusasuntoa? Myymme valmiiksi vuokrattuja ​sijoitusasuntoja alle markkinahinnan. Tutustu tarjontaamme ja löydä itsellesi sopiva kohde!

Myynnissä olevat kohteemme

Asuntosijoittajien kokemuksista!

Tutustu asiakkaidemme tarinoihin siitä, miten he ovat aloittaneet asuntosijoittamisen ja kasvattaneet varallisuuttaan.

Tutustu tarinoihin!

LIITY ASUNTOSIJOITTAJIEN SÄHKÖPOSTILISTALLE JA SAAT ENSIMMÄISENÄ TIEDON UUSISTA SIJOITUSKOHTEISTA!

Liity postituslistalle

Liittymällä joukkoon mukaan saat:

  • Ensimmäisenä tiedon uusista kohteistamme
  • Työkalut ja oppaat ilmaiseksi käyttöösi
  • Tiedon uusista artikkeleista suoraan sähköpostiisi