Osta ja myy vs. Osta ja pidä – kumpi strategia kannattaa? Kuuntele uusi Podcast!
Ensimmäiseen omaan Sijoitusasunnot.comin Podcastiin meillä oli ilo saada vieraaksi hyvät ystävät ja yhteistyökumppanimme Pekka ja Mikko Väänänen! Mikko ja Pekka tekevät asuntosijoittamista päivätyökseen ja he ovat miehet Asuntosalkunrakentaja -sivuston takana.
Ensimmäisen Podcastin aiheeksi valikoitui ”osta ja pidä” ja ”osta ja myy” strategioiden vertailu. Laita kuulokkeet päähän ja kuuntele mitä alan ammattilaisilla oli sanottavana aiheesta. Toivotamme opettavaisia kuunteluhetkiä!
Ps. kuulemme mielellämme palautetta, mikäli haluatte kuunnella Podcastejämme myös jatkossa! Kerro kommenteissa mitä mieltä olit ja ehdota seuraavia podcast-aiheita.
Sijotusasunnot.com Podcast. Verailussa strategiat: osta ja pidä vs. osta ja myy
Henri Neuvonen, Pekka Väänänen ja Mikko Väänänen
Lue seuraavaksi
Asuntorahastosijoittajilla on vielä yksi ikävä yllätys edessään
Asuntorahastoon sijoittamista ei voi sanoa kovin hyväksi sijoituskohteeksi. Kenenkään ei pitäisi päätyä muuhun lopputulokseen, jos laskee lukuja yhtään läpi. Silti asuntorahastoissa on kiinni pääomia yli 10 miljardia euroa, vielä toistaiseksi.
Vuosi 2024: Haastavan markkinan voittaminen ja katse tulevaisuuteen
Ensimmäisenä vuodesta 2024 tulee mieleen, että meitä ei missään kohtaa vaivannut se, että markkina oli haasteellisempi. Emme valittaneet olosuhteista, koska siitä ei ole koskaan mitään hyötyä, vaan keskityimme toimimaan optimaalisesti.
Uuden kohteen haltuunotto ja toimenpiteet ennen myyntiä
Ennen jokaisen kohteemme laittamista myyntiin, teemme pohjalle paljon työtä ennen kuin asuntoja voi edes asunto-osakkeina myydä ja ostaa. Tämä on monelle piensijoittajalle aika vieras asia, jonka vuoksi tässä kirjoituksessa on avattu perusasioita, jotka tähän prosessiin liittyy.